وکیل حقوقی چیست؟

وکیل حقوقی یک حرفه‌ای حقوقی است که به عنوان مشاور و نماینده حقوقی برای افراد و شرکت‌ها فعالیت می‌کند. وکلا به دلایل مختلفی مانند تدافع از حقوق مشتریان، نگهداری از حقوقی که قانون به آنها تضمین کرده و دفاع از آنها در دادگاه‌ها، انجام مذاکرات قراردادی و مسائل مرتبط با مالی و سرمایه‌گذاری، مشاوره در مورد قوانین مختلف، و به صورت کلی حمایت از حقوق و منافع مشتریان خود فعالیت می‌کنند.

وکلای حقوقی باید دارای مدرک حقوقی رسمی باشند و پس از گذراندن آزمون وکالت و ثبت نام در سازمان وکلا، با مجوز رسمی فعالیت خود را آغاز کنند. این وکلای حقوقی می‌توانند در موارد مختلفی از جمله تجارت، مالی، تنظیم قراردادها، مسائل خانوادگی و جنایی فعالیت کنند.

انواع وکیل حقوقی

وکلا به طور کلی می‌توانند به دو دسته تقسیم شوند

  • وکلای دادگستری
  • وکلای مشاور

وکلای دادگستری

وکلای دادگستری نماینده مشتریانشان در دادگاه‌ها هستند و در پرونده‌های قضایی به مشتریانشان کمک می‌کنند. این وکلا باید دارای مدرک وکالت باشند و با ثبت نام در سازمان وکلا و پس از گذراندن آزمون وکالت، مجوز خود را دریافت کنند.

وکلای دادگستری نماینده مشتریانشان در دادگاه‌ها هستند و در پرونده‌های قضایی به مشتریانشان کمک می‌کنند. وکلای دادگستری برای وکالت در دادگاه باید دارای مدرک وکالت باشند و با ثبت نام در سازمان وکلا و پس از گذراندن آزمون وکالت، مجوز فعالیت خود را دریافت کنند.

وکلا در دادگاه‌ها می‌توانند در موارد مختلفی از جمله موارد مدنی، تجاری، جزایی، خانوادگی و اداری فعالیت کنند. آنها به مشتریانشان در تمام مراحل دادگاهی از جمله تدوین اظهارنامه، طرح دفاع، مذاکرات، پذیرش توافق و دفاع در دادگاه‌ها کمک می‌کنند. وکلای دادگستری باید با قوانین و مقررات مربوط به حوزه حقوقی که در آن فعالیت می‌کنند آشنا باشند و توانایی نگارش مستندات حقوقی از جمله اظهارنامه، شکایت، دفع کلامها، طرح دفاع و مستندات دادگاهی را داشته باشند.

 

وکلای مشاور

وکلای مشاور به مشتریانشان در مسائل حقوقی مشاوره می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا قوانین و مقررات مربوط به مسائل حقوقی را درک کنند. این وکلا می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند مسائل خانوادگی، مسائل مالی، تجاری و مالکیت فکری فعالیت کنند.

وکلای مشاور به مشتریانشان در مسائل حقوقی مشاوره می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا قوانین و مقررات مربوط به مسائل حقوقی را درک کنند. وکلای مشاور می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند مسائل خانوادگی، مسائل مالی، تجاری و مالکیت فکری فعالیت کنند.

وکلا در این زمینه‌ها به مشتریان خود کمک می‌کنند تا قوانین و مقررات مربوط به مسائل حقوقی را درک کرده و در انتخاب بهترین راه حل برای مسائل حقوقی خود کمک می‌کنند. آنها می‌توانند به مشتریان در تدوین قراردادها و مستندات حقوقی، مشورت در مسائل مالی و مسائل مرتبط با تجارت، تدوین و اجرای مستندات مرتبط با مالکیت فکری و تامین حقوق مشتریان در مسائل خانوادگی کمک کنند.

 

وکلای مشاور باید با قوانین و مقررات مربوط به حوزه حقوقی که در آن فعالیت می‌کنند آشنا باشند و توانایی تحلیل و تفسیر این قوانین را داشته باشند. آنها باید همچنین توانایی برقراری ارتباط با مشتریان و خلاقیت در ارائه راه حل‌های قانونی داشته باشند.

به علاوه، در برخی حوزه‌های حقوقی مانند حقوق مالیاتی، حقوق بین‌المللی و حقوق کار، وکلا متخصصی نیز وجود دارند که در این زمینه‌ها تخصص دارند و به مشتریان خود کمک می‌کنند تا در این مسائل پیشرفت کنند.

نحوه محاسبه ارث چگونه است؟

ارث به دو صورت زیر محاسبه می شود :

  1. افرادی که تنها به فرض ارث می برند : بر اساس قانون، میزان سهم الارث هر یک از وراث در هر طبقه تعیین شده است و هر شخص به همین میزان ارث می برد که عبارتند از : مادر ، زوج ، زوجه
  2. افرادی که به فرض و به قرابت ارث می برند : ابتدا ارث افراد فرض بر تقسیم می شود اگر از اموال متوفی مالی باقی ماند به افراد صاحبان قرابت می دهند که عبارتند از : فرزند دختر و پسر متوفی ، خواهر و برادر متوفی و…

اوراق بهادار چیست ؟

اوراق بهادار، یک ابزار بدهی کوتاه ‌مدت است که توسط یک شرکت، معمولاً برای تأمین مالی و برآوردن تعهدات کوتاه‌ مدت منتشر می‌شود. ناشرین اوراق تجاری شامل شرکت‌های مختلف با انواع فعالیت‌های مالی، صنعتی و بازرگانی هستند که در جهت تأمین مالى نیازهاى مالى کوتاه مدت و فصلى خود و نیز سرمایه در گردش مورد نیاز دائمى، از انواع اوراق تجارى استفاده مى‌کنند. اوراق تجاری و بهادار عبارت است از: چک، سفته، برات، قبض و تضمین های بانکی فته و طلب و به عبارتی اسنادی است که اعتبار آنان از طریق قانون تعریف شده باشد.

تفاوت برات و چک در چیست ؟

در برات سه نفر شرکت می کنند ۱٫ محیل( برات کش) ، ۲٫ محال له( دارنده برات) ، ۳٫ محال علیه( پرداخت کننده وجه برات)اما در بعضی از مواقع صادرکننده برات همان برات گیر است که در این حالت برات بین دونفر رد و بدل می شود. درچک سه نفر شرکت می کنند : صادر کنندۀ چک، گیرندۀ چک و بانک  صادر کنندۀ چک باید وجه مورد نظر را نزد بانک سپرده باشد تا بتواند نسبت به صدور چک اقدام نماید اما این موضوع برای صدور برات مصداق ندارد و بدون این که وجهی موجود باشد می توان اقدام به صدور برات نمود و وجه آن را بعداً تأمین کرد

همچنین چک مطابق قانون نباید مدت دار باشد  ولی برات می تواند به صورت مدت دار صادر شود. چک وسیله اعتبار نیست بلکه وسیلۀ دریافت و پرداخت است و لذا در واقع، به جای پول نقد به کار می رود.

نحوه تکمیل سفته چگونه است ؟

مطالب که ضروری است در متن سفته نوشته شود در ماده۳۰۸ قانون تجارت بیان گردیده که از آن جمله عبارتند :

  • امضا یا مهر طلبکار
  • تاریخ تنظیم و تحریر سفته
  • مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف
  • گیرنده وجه یا به حواله کرد وی

وصول چک از طریق اجرای ثبت چگونه است ؟

چنانچه شخصی که دارنده چک است بخواهد از طریق اجرای ثبت نسبت به وصول وجه آن اقدام نماید. باید پس از سررسید تاریخ چک، آن را به بانک محال علیه برده و اقدام به برگشت (گواهی عدم پرداخت) نماید. پس از دریافت گواهی عدم پرداخت، دارنده چک یا وکیل حقوقی وی باید ضمن مراجعه به اجرای ثبت مربوطه از اصل چک و گواهی عدم پرداخت فتوکپی تهیه کند و فتوکپی را برابر اصل نماید و سپس تقاضانامه مخصوصی از اجرای ثبت دریافت نماید و دارنده چک نسبت به تکمیل آن فرم اقدام می نماید و اداره اجرا پس از دریافت مدارک ( اصل چک + گواهی عدم پرداخت آن ) تشکیل پرونده دهد.

آیا مهلت شکایت از کارفرما مشمول مرور زمان می شود؟

مهلت شكايت از كارفرمايان بابت مطالبه حقوق و مزاياي پرداخت نشده و همچنين بيمه معوقه، باتوجه به اینکه اينگونه دعاوي مشمول مرور زمان نمیشوند، هیچگونه محدودیت زمانی برای اقامه دعوی وجود ندارد. و در هر زمان، كارگر  و حتي بعد از فوت كارگر وراث قانوني وي ميتوانند با اخذ وکیل حقوقی عليه كارفرما اقامه دعوي نمايد .

آیا وصیت مازاد بر ثلث باطل است؟

طبق ماده ٨۴٣ قانون مدنی، وصيت به زياده بر ثلث تركه نافذ نيست, مگر با اجازه وراث و اگر بعضي از ورثه اجازه كند فقط نسبت به سهم او نافذ است. چنانچه وراث در زمان حیات موصی اجازه دهند کفایت می‌کند. بنابر ماده فوق، اگر وراث، وصیت بیش از ثلث را اجازه ندهند نسبت به مازاد ثلث، باطل است هرچند ورثه در زمان حیات موصی مالکیتی ندارد.

تکلیف وکالت بلاعزل بعد از فوت یکی از طرف ها چیست؟

طبق ماده ۶۷۹ قانون مدنی موکل می تواند هروقت بخواهد وکیل حقوقی را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل حقوقی  و یا عدم عزل ضمن عقد لازمی شرط شده باشد با مرگ هر یک از طرفین در وکالت بلاعزل هم بقای آن منتفی می شود. زیرا ، اولا بند۳ ماده ۶۷۸ به طور مطلق فوت یا جنون وکیل  حقوقی یا موکل را موجب انقضای وکالت می داند ثانیا مطابق ماده ۹۵۴ همین قانون به عنوان قاعده حکم بر همه عقود جایز ، فوت احد طرفین موجب انفساخ عقد جایز خواهد شد.

وقف به چند دسته تقسیم میشود؟

وقف، را به اعتبار موقوف علیهم و جهت وقف به عام و خاص تقسیم کرده اند:
وقف عام ، به موردی گفته میشود که مال بر جهات عمومی وقف شده است (مانند وقف بر مساجد و پل ها و قنوات و مدرسه ها) یا بر عنوان های عامی که مصداق آن غیر محصور است (مانند وقف بر فقراء و طلاب و یتیمان و دانشجویان و دانشمندان)
وقف خاص، در جایی است که وقف بر « اشخاص محصور معین» است: مانند وقف بر اولاد واقف یا فرزندان برادر او با کارگران کارخانه یا مزرعة معین.

وکیل حقوقی کیست؟

یکی از نحوه تقسیم بندی های حقوق؛ تقسیم بندی آن به امور حقوقی و امور کیفری است. منظور از امور حقوقی امور مربوط به زندگی روزمره افراد، معاملات، خانواده و مواردی از این دست است. از طرف دیگر امور کیفری به اموری گفته می شود که با مسائل مربوط به شکستن نظم عمومی جامعه و مجازات خاطیان سر و کار دارد. نکته بسیار حائز اهمیت این است که نه تنها مسائل کیفری و حقوقی با هم تفاوت دارند بلکه دعاوی و دادگاه ها و نحوه شکایت و نیز نحوه رسیدگی دادگاه ها به این دعاوی نیز متفاوت است. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم پرونده و مشکلی که داریم یک مسئله حقوقی است یا کیفری. برای تشخیص این امر بهترین کار مراجعه به یک مشاور حقوقی است.

برای چه اموری باید از وکیل حقوقی کمک گرفت؟

وکیل حقوقی می تواند در امور متعددی مانند امور مرتبط با اسناد تجاری از قبیل چک و سفته، قرارداد، امور مربوط به کارگر و کارفرما اعم از قراردادهای کار و شکایت طرفین از یکدیگر، هم چنین مسائل مربوط به خانواده مانند ازدواج و طلاق و حضانت از فرزندان، ارث و وصیت به اشخاص کمک کند. نکته حائز اهمیت برای تشخیص امور حقوقی از امور کیفری این است که در امور کیفری اصولاً مسئله ارتکاب جرم و مجازات مجرم مطرح است حال آنکه در امور حقوقی صحبت عموماً از امور تجاری، خانوادگی و شخصی است و کار کمتر به مجازات و زندان می رسد. البته باید توجه داشت که همیشه تشخیص اینکه امری حقوقی یا کیفری است کار ساده ای نیست و حتی در برخی موارد یک امر می تواند هم جنبه حقوقی داشته باشد و هم جنبه کیفری[1].

وکیل حقوقی در چه دعاوی تخصص دارد؟

انواع مسائل حقوقی، امور مالی، حقوق تجارت، مسائل خانواده، انواع قرارداد‌های ملکی و غیر ملکی، حق شفعه و ارث، از دعاوی تخصصی انواع وکیل حقوقی به‌شمار می‌روند. در ادامه به توضیح برخی از موارد تخصص یک وکیل حقوقی می‌پردازیم:

وکیل مهاجرت

همان طور که از نام آن مشخص است، وظیفه وکیل مهاجرت رسیدگی به کارهای قانونی مهاجرین و کمک برای اخذ تابعیت، پیداکردن کار و یا ادامه تحصیل در کشور موردنظر موکل است. وکیل مهاجرت باید به‌خوبی نسبت به قوانین کشور مبدأ و مقصد آگاه و اطلاعات حقوقی کامل داشته‌باشد، تا بتواند موکل خود را در این زمینه، به درستی راهنمایی کند. در واقع مسئولیت چنین وکلایی همراهی بی عیب و نقص و قانونی فرد مهاجر ، در پروسه مهاجرت به کشور مقصد است.

وکیل خانواده

به وکیلی گفته می‌شود که تخصص کامل در مورد تمامی امور حقوقی مربوط به خانواده داشته‌باشد. بهترین وکیل حقوقی تهران و یا شهرهای دیگر در امور خانواده، درواقع یک وکیل دادگستری است که تخصص ویژه‌ای درخصوص مسائل مربوط به خانواده دارد و مدت‌ها در این زمینه فعالیت کرده‌است. وکیل خانواده می‌تواند به نیابت از موکل خود در دادگاه حاضرشود و از حقوق ضایع‌شده‌ی او دفاع کند. شما می‌توانید در دفاتر اسناد رسمی که در سراسر کشور وجود دارد، وکالت‌نامه رسمی وکیل خودرا تنظیم‌کنید.

وکیل شرکتی

این وکلا درخصوص تمامی مسائل حقوقی شرکت‌ها و امور مربوط به آن‌ها اطلاعات دقیق قانونی دارند. در انتخاب بهترین وکیل حقوقی مرتبط با امور شرکت‌ها، شما می‌توانید با بررسی سوابق وکیل و پرونده‌هایی که درگذشته تحت وکالت او پیش‌رفته‌اند، میزان تجربه و مهارت او را بسنجید.

وکیل دعاوی حقوقی

بهترین وکیل در اصفهانپذیرش پرونده های امور حسبی در اصفهانپذیرش پرونده های حقوقی در اصفهانپذیرش پرونده های خانواده در اصفهانحاذق ترین وکیل در اصفهانحرفه ای ترین وکیل در اصفهانمجرب ترین وکیل در اصفهانمشوره تخصصی حقوقی در اصفهانوکیل اصفهان خیابان اربابوکیل اصفهان خیابان خانه اصفهانوکیل اصفهان خیابان مرداویچوکیل اصفهان خیابان ملاصدراوکیل اصفهان خیابان نشاطوکیل حرفه ای در اصفهانوکیل کارکشته در اصفهانوکیل و مشاور حقوقی در اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *